معرفی سامانه اعلام کد اضطراری

Hospital Emergency Code Announcer

مقدمه

در هنگام وقوع شرایط اضطراری سرعت ارائه خدمات یکی از فاکتورهای مهم در بیمارستان هاست که بخش قابل توجهی از آن صرف اطلاع رسانی می شود که تسریع در اطلاع رسانی  می تواند نقش مهمی در نجات جان بیمارها داشته باشد.

این سامانه امکان ارتباط سریع و مطمئن با گروه های ویژه بیمارستانی که اغلب جایگاه ثابتی ندارند مانند گروه احیای قلبی ریوی (CPR)، آتش نشانی، تاسیسات، بحران و نگهبانی به جهت فراخوان در شرایط اضطراری را فراهم می آورد.

نحوه عملکرد سیستم

پرسنل بیمارستان می توانند در هنگام وقوع وضعیت اضطراری با فشردن کلید مربوطه بر روی دستگاه احضار کننده نسبت به اعلام آن وضعیت در کوتاه ترین زمان ممکن (بدون واسطه) اقدام نمایند. از سوی دیگر دستگاه نصب شده در محل استقرار گروه مربوطه با پخش پیام صوتی از طریق بلندگوی داخلی و همچنین بیسیم متصل به دستگاه، مکان و نوع درخواست احضار کننده را اعلام می نماید.

تیم فراخوان شده پس از رسیدن به محل کلید کد درخواستی را فشرده و زمان رسیدن تیم به محل ثبت می گردد و از طریق پنل تحت وب مدیریت کلیه عملیات ها گزارش گیری می شود.

انواع کدهای بیمارستانی

نام کد رنگ شماره کد
احیای قلبی ریوی CPR آبی ۹۹
آتش سوزی قرمز ۳۳
درگیری و نزاع – احضار نگهبان سبز یا سفید ۷۷
فرار از بیمارستان – مفقود شدن بیمار خاکستری یا زرد ۵۵
اعلام بحران نارنجی ۲۲
سرقت کودک یا نوزاد از بیمارستان صورتی ۴۴
سکته حاد مغزی ۷۲۴
سکته حاد قلبی ۲۴۷

انواع سامانه اعلام کد بیمارستانی

با استفاده از شبکه محلی: LAN/WLAN  در این روش با استفاده از شبکه کامپیوتری موجود در بیمارستان کلیه دستگاه ها با هم مرتبط می شوند و نیازی به کابل کشی اضافی و یا زیرساخت خاصی نیست و از لحاظ وسعت و پراکندگی شبکه محدودیتی ندارد. از این مدل سامانه برای مراکز درمانی بزرگ استفاده می شود تا امکان گزارش گیری و مدیریت وقایع اضطراری را فراهم آورد.
بیسیم با استفاده از تکنولوژی : ZigBee این مدل سامانه نصب و راه اندازی سریعتری نسبت به روش فوق دارد و برای بیمارستان ها و درمانگاه های کوچک توصیه می شود. عدم آنتن دهی دستگاه ها در طبقات منفی و مجاور دیوار های سربی از نقاط ضعف این سامانه می باشد. این سامانه امکان گزارش گیری تحت وب و مدیریت وقایع اضطراری را ندارد.

تجهیزات و اجزا سامانه اعلام کد بیمارستانی

۱- دستگاه های احضار کننده: در کلیه ایستگاه های پرستاری بیمارستان نصب می گردد و پرستاران در صورت وقوع وضعیت با این دستگاه اطلاع رسانی می کنند.

۲- سرور مرکزی : سرور مرکزی در رک شبکه واحد فناوری اطلاعات قرار می گیرد و کلیه دستگاه های این سامانه را مدیریت و زمان و نوع وقایع را ثبت می کند .

سرور سامانه اعلام کد اضطراری۳- دستگاه های اعلام کننده: در محل استقرار تیم های واکنش سریع بیمارستان نصب قرار دارد و علاوه بر اعلام صوتی وضعیت و محل فراخوان، پیام را به بیسیم های دستی انتقال می دهد.

۴- پنل تحت وب سامانه اعلام کد: محیط نرم افزاری مدیریت و نمایش وقایع می باشد که مترون و سوپروایزر بیمارستان از طریق کامپیوتر یا موبایل متصل به شبکه بیمارستان به آن محیط دسترسی دارند.

مزایای سامانه اعلام کد اضطراری

  • امکان برقراری ارتباط سریع در کمتر از یک ثانیه
  • عدم نیاز به اپراتور واسط جهت ارسال کد
  • گزارش گیری از کلیه عملیات های اضطراری بیمارستان
  • حذف تنش و استرس پرستاران در هنگام وقوع شرایط اضطراری
  • پوشش گسترده سامانه در کلیه نقاط بیمارستان

 

جهت دانلود کامل مطالب با فرمت PDF روی لینک زیر کلیک نمایید.